Vad är Academy?

Academy är ett systerbolag till Academic Work som erbjuder intensivutbildningar baserade på utbildningsformen Accelerated Learning. Syftet är att förbereda och utbilda människor med rätt förmågor och ambition för nya utmaningar och karriärer.

Genom att kombinera Academic Works långa erfarenhet från rekrytering säkerställer vi att rätt personer väljs ut till utbildningen som sedan vi på Academy ansvarar för. Efter avslutad utbildning tillsvidareanställs konsulterna av Academic Work och jobbar på uppdrag hos olika kundföretag.

Våra skräddarsydda utbildningspaket är framtagna tillsammans med några av de bästa lärarna inom sina respektive kompetensområden och i nära samarbete med våra kunder. Academy grundades 2015 och har huvudkontor i Stockholm.

Academy på instagram

Emma Nilsson

Consultant Experience Specialist
emma.nilsson@academy.se

Fredrik Bardon

Managing Director
fredrik.bardon@awacademy.se

Frida Ericson

Head of Research and marketing
frida.ericson@academy.se

Gabriella Flam

Program Manager
gabriella.flam@academy.se

Hanna Andersson

Program Manager
hanna.e.andersson@awacademy.se

Johanna Melander

Program Manager (föräldraledig)
johanna.melander@academy.se

Mattias Varén

Education specialist
mattias.varen@academy.se

Rebecca Hedén

Head of Learning development
rebecca.heden@academy.se

Saga Edgren

Program manager (Föräldraledig)
saga.edgren@academy.se

Sissel Gade

Head of Operations
sissel.gade@academy.se